2023 Black Friday Geri Sayım - Black Friday Ne Zaman?

Black Friday'e Kaç Gün Kaldı?

0

Gün

0

Saat

0

Dakika

0

Saniye

TweetTam Ekran

Black Friday 2023: 24 Kasım 2023, Cuma

Bu sayfada yer alan geri sayım hatalı olabilmektedir. Doğrulama için lütfen resmi web sitesini ziyaret ediniz.

Black Friday Nedir?

Black Friday (Kara Cuma), seksenlerin sonlarından itibaren ABD'de popüler olan ve online alışverişin yaygınlaşması ile birlikte oradan tüm dünyaya yayılan, tatil öncesi alıveriş ve perakende satışlarda büyük indirimlerin yapıldığı gündür.

Black Friday'in Anlamı Ne?

2013 yılına kadar her yıl Şükran Günü olarak bilinen bayramdan sonraki gün, ABD'de hemen hemen tüm mağazalar, Noel alışverişini erken yapmak isteyen müşterileri mağazalarına çekmek için büyük indirimler ve zararına satışlar yapmaktaydı.

Bu büyük indirimden ve kampanyalardan yararlanmak isteyen tüketiciler ise daha mağazalar açılmadan saatler önce, mağaza önlerinde sıraya giriyor, izdihamlar yaratıyorlardı.

Black Friday'in ismi de bu alışveriş çılgınlığı sebebiyle bayramdan önce fazla mesai yapmak zorunda kalan işçilerin ve yine aşırı trafik yüzünden fazla mesai yapmak zorunda kalan trafik polislerinin o günü "Kara Cuma" olarak adlandırması ile ortaya çıktı.

2013 yılına gelindiğinde ise artık Black Friday kampanyaları, online satışlarda geçerli olmaya başlayarak farklı bir boyut kazandı ve bu alışveriş çılgınlığı tüm dünyaya yayıldı.

Black Friday Ne Zaman?

Tatil alışverişi sezonunun ilk günü olarak kabul Black Friday, her yıl Şükran Günü'nden sonraki güne yani Kasım ayının dördüncü Perşembe'si olan Şükran Günü'nden sonraki Cuma'ya denk gelir.

2023 yılı için Black Friday 24 Kasım'dır. Ancak online alışverişin yaygınlaşması ile Black Friday, tek bir gün olma özelliğini yitirmiş; birbirleriyle kıyasıya rekabet içerisinde olan markalar bu indirimleri, tüm haftaya yaymışlardır.