2023 Cadılar Bayramı Geri Sayım - Cadılar Bayramı Ne Zaman?

Cadılar Bayramına Kaç Gün Kaldı?

0

Gün

0

Saat

0

Dakika

0

Saniye

TweetTam Ekran

Cadılar Bayramı 2023: 31 Ekim 2023, Salı

Bu sayfada yer alan geri sayım hatalı olabilmektedir. Doğrulama için lütfen resmi web sitesini ziyaret ediniz.

Cadılar Bayramı Nedir?

Cadılar Bayramı her yıl 31 Ekim'de kutlanan bir bayramdır.

Cadılar Bayramının Hikayesi Nedir?

Cadılar Bayramının kökleri Keltlerin Samhain festivalindedir. Bu bayram hasat mevsiminin bitişi ve kışın başlangıcının bir kutlamasıdır. Keltler, o gün, yaşayanların dünyası ile ölülerin dünyası arasındaki sınırın kaybolduğuna inanıyordu. Kötü ruhları kovmak için şenlik ateşleri yakıp ve kostümler giymekteydiler.

Romalılar Keltleri fethettiğinde, kendi geleneklerini Keltlerin gelenekleriyle harmanladılar. Şeker mi şaka mı gibi, günümüzde Cadılar Bayramı ile ilişkilendirdiğimiz bazı gelenekler bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Sekizinci yüzyılda, Papa Gregory III, 1 Kasım'ı tüm azizleri onurlandırmak için bir bayram olarak belirlemiş, bugünün arifesi olan 31 Ekim akşamı da önce All Hallows' Eve, daha sonra da Halloween (Cadılar Bayramı) olarak kutlanmaya başlamıştır.

Zamanla, Cadılar Bayramı şeker mi şaka mı oyunu, balkabağının yüz şeklinde oyulması ile fener yapılması, kostüm giyilmesi, bayramlaşmak için ailenin bir araya gelmesi ve ikramların yenmesi geleneklerini içeren bir bayram gününe dönüşmüştür.

Cadılar Bayramının Anlamı Ne?

Günümüzde artık Avrupa ve Kuzey Amerika'nın çoğunluğunda, Cadılar Bayramı kutlamaları dini bir amaçla değil, eğlence amacıyla gerçekleşmektedir.

Cadılar Bayramında Ne Yapılır?

Cadılar Bayramı şakalar, partiler, kostümler ve şeker mi şaka mı oyunu ile yaygın olarak tüm dünyada kutlanır. Ayrıca insanların geleneksel olarak balkabağından yüzler oymasına da birçok kültürde rastlanır.

Cadılar Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır?

Cadılar Bayramı en çok Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Birleşik Krallık'ta popülerdir. Son yıllarda Cadılar Bayramı dünyadaki birçok ülkede kutlanmakta ve giderek daha popüler hale gelmektedir.