2022 Dolunay Geri Sayım - Dolunay Ne Zaman?

Dolunaya Kaç Gün Kaldı?

0

Gün

0

Saat

0

Dakika

0

Saniye

TweetTam Ekran

Dolunay 2022: 8 Aralık 2022, Perşembe

Bu sayfada yer alan geri sayım hatalı olabilmektedir. Doğrulama için lütfen resmi web sitesini ziyaret ediniz.

Dolunay Nedir?

Dolunay, Ay'ın gökyüzünde tam bir daire olarak görünmesine denir. Ayın bu şekilde tam bir küre olarak görünmesinin sebebi ise Dünya'ya bakan yüzünün tamamının Güneş ışınlarıyla aydınlanıyor olmasıdır. Bunun tersi ise yeni aydır ve Ay, yeni ay evresindeyken konumu, G üneş ile Dünya'nın tam arasında olması sebebiyle Dünya'ya bakan yüzü karanlıkta kalır ve gök yüzünde Ay görünmez.

Ay bir ışık kaynağı değildir, dolayısıyla yalnızca diğer gök cisimleri tarafından, %99 oranında da Güneş tarafından aydınlatılan kısımları görülebilir. Ay'ın gök yüzünde görünen kısmı ise Güneş, Ay ve Dünya'nın konumlarına bağlı olarak yeni aydan dolunaya büyür ve dolunaydan yeni aya küçülür.

Dolunay Ne Sıklıkla Olur?

Gök cismi Ay ile yılın aylarını ifade etmek için aynı kelimenin kullanılması tesadüf değildir. Bu kavramlar birbirleri ile doğrudan ilişkilidir.

Dolunay yaklaşık olarak 29,5 günde bir gerçekleşir. Modern takvimlerde ise 12 ayın tam 365 günlük bir güneş yılı döngüsü oluşturması için her ay 29,5 gün olmadığı için bazı aylarda ikinci kez dolunay görülebilir. Bu durum mavi ay olarak ifade edilir.

Bir Yılda Kaç Dolunay vardır?

Çoğu yıl, her ay bir tane olmak üzere 12 Dolunay olur. Ancak takvimimiz astronomik olaylarla mükemmel bir şekilde senkronize olmadığı için bazı yıllarda 13 Dolunay olur. Bu fazladan dolunay da mavi dolunay olarak adlandırılır.

Dolunay Ne Zaman 2022

  • Çilek Dolunayı: 14 Haziran 2022
  • Antilop Dolunayı: 13 Temmuz 2022
  • Mersin Balığı Dolunayı: 12 Ağustos 2022
  • Mısır/Hasat Dolunayı: 10 Eylül 2022
  • Avcı Dolunayı: 9 Ekim 2022
  • Kunduz Dolunayı: 8 Kasım 2022
  • Soğuk Dolunay: 8 Aralık 2022