2023 Kadınlar Günü Geri Sayım - Kadınlar Günü Ne Zaman?

Kadınlar Gününe Kaç Gün Kaldı?

0

Gün

0

Saat

0

Dakika

0

Saniye

TweetTam Ekran

Kadınlar Günü 2023: 8 Mart 2023, Çarşamba

Bu sayfada yer alan geri sayım hatalı olabilmektedir. Doğrulama için lütfen resmi web sitesini ziyaret ediniz.

Kadınlar Günü Nedir?

Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyadaki kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve politik başarılarının kutlandığı bir gündür. Gün aynı zamanda kadın hakları hareketinin ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için yürütülen mücadelenin de bir sembolü haline gelmiştir.

Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Dünya Kadınlar Gününün belirlenmesi ve kutlanması önerisi ilk kez 1909'da Amerika'da gündeme gelmiş ve bu fikir hemen Avrupa'da da yayılmıştır. Avrupa genelinde 1911 yılında gerçekleşen ilk kutlamalarda kadınlar, oy kullanma, kamu görevlerinde bulunma ve istihdamda kadın erkek eşitliği gibi taleplerini dile getirmişlerdir.

Her ne kadar bu dönemde kadınlar günü için kesin ve evrensel olarak belirlenmiş bir tarih henüz olmasa da Avrupa ve Amerika'da kutlamalar şubat sonu ve mart başında yaygın olarak gerçekleştirilmiştir. Nihayet 1917 yılında ilk kez SSCB 8 Mart Kadınlar Gününü ulusal bayram olarak resmen kabul etmiş, onu önce diğer sosyalist ülkeler, sonrasında ise Birleşmiş Milletler takip etmiştir.

Türkiye'de Kadınlar Günü

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında, iki komünist kız kardeş Rahime Selimova ve Cemile Nuşirvanova'nın girişimi ile gerçekleştirilmiş ancak bu tarihten sonra, 1975 yılındaki Birleşmiş Milletler kararına kadar yıllar boyunca Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarına izin verilmemiştir.

Kadınlar Günü Ne Zaman?

Birleşmiş Milletler, 1977'de üye ülkeleri 8 Mart'ı kadın hakları ve dünya barışı için resmi bir BM tatili olarak ilan etmeye davet etmiş; o zamandan beri de Dünya Kadınlar Günü geleneksel ve evrensel olarak 8 Mart'ta kullanılagelmiştir.

Kadınlar Gününde Ne Yapılır?

Her yıl Kadınlar Gününde kadın haklarıyla ilgili belirli bir tema veya soruna odaklanılarak, kadınların seslerinin duyulmasını sağlamaya yönelik ulusal ve uluslararası aktiviteler gerçekleştirilir.