2023 Nevruz Geri Sayım - Nevruz Ne Zaman?

Nevruz'a Kaç Gün Kaldı?

0

Gün

0

Saat

0

Dakika

0

Saniye

TweetTam Ekran

Nevruz 2023: 21 Mart 2023, Salı

Bu sayfada yer alan geri sayım hatalı olabilmektedir. Doğrulama için lütfen resmi web sitesini ziyaret ediniz.

Nevruz Nedir?

Nevruz, kuzey yarım küredeki çeşitli halklar tarafından yıl başı olarak kutlanan, geleneksel yeni yıl ya da doğanın uyanışı bayramı olup, bahar bayramı olarak da yaygın olarak adlandırılır.

Nevruzun Anlamı Ne?

Nevruzun kelime anlamı, Farsça nev (yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen gelir ve Türkçe karşlığı YENİGÜN'dür.

Nevruz Hangi Ülkelerde Kutlanır?

Nevruz başta İran, Afganistan, Bahailer, Kürtler, Türkler ve Kırım Tatarları olmak üzere 3000 yıldır birçok millet tarafından yaygın ve geleneksel olarak kutlanmaktadır.

Türkler Nevruz Kutlar mı?

Ergenekon Destanına göre Göktürklerin, Ergenekon demirden dağını eritip çıkmaları; baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil eder. Bu sebeple de Nevruz, Türkler tarafından MÖ 8. beri her yıl 21 Mart'ta kutlanmaktadır. Aynı zamanda Nevruz, 1995 yılından beri de bir bayram olarak Türkiye Cumhuriyeti tarafından resmen kabul edilmektedir.

Nevruz Ne Zaman?

Geçmişten günümüze Nevruz, yaygın olarak gece ve gündüzün eşit olduğu ekinoks ve Kuzey yarım kürede baharın başlangıcı kabul edilen 21 Mart tarihinde kutlanmaktaysa da bazı toplulukların 22 veya 23 Mart'ta Nevruz kutlamalarına da rastlanmıştır.

Ancak 2010 yılına gelindiğinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 3000 yıldır kutlanmakta olan İran kökenli bu bayramı, "21 Mart Dünya Nevruz Bayramı" ilan etmiş ve Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi'ne dahil etmiştir.

Nevruz Nereden Geliyor?

Nevruz, yazılı olarak ilk kez M.S. Pers kaynaklarında adı geçen ve İslamiyet öncesi İran ve Bahai takvimlerine göre yılın ilk güne denk gelen bir bayramdır. Kürtlerde ise Nevruz bayramının, Kürt ve İran mitolojisindeki Demirci Kawa Efsanesi'ne dayandığı kabul edilir.Anadolu ve Orta Asya Türk halklarında da Nevruz, Göktürklerin Ergenekon'dan çıkışı sebebiyle baharın gelişi olarak kullanagelmiştir.

Nevruzda Ne Yapılır?

Kuşaktan kuşağa aktarılan belli başlı nevruz ritüelleri şu şekildedir: Mezarlıklar ziyaret edilir, ateşler yakılıp üzerinden atlanır, yumurtalar boyanıp tokuşturulur, semeni hazırlanır, nevruz sofrası kurulur, "köje", "köjö", "köcö" olarak bilinen özel çorbalar hazırlanır, kökpar oyunu oynanır, güreş ve at yarışı düzenlenir, destan, kıssa ve hikayeler anlatılır, nevruznameler söylenir.