Seçim Sayacı 2023 - Seçimler Ne Zaman?

Seçime Ne Kadar Kaldı?

0

Gün

0

Saat

0

Dakika

0

Saniye

TweetTam Ekran

Bu sayfadaki geri sayım aracı tahmini bir tarihe göre çalışmaktadır. Resmi açıklamaların ardından sayfa, kesin tarihe göre güncellenecektir.

Seçimler Ne Zaman?

2023 Türkiye genel seçimlerinin 14 Mayıs 2023'te gerçekleşeceği 18 Ocak 2023 tarihinde açıklanmıştır. Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimi de 2023 Türkiye genel seçimleri ile aynı günde gerçekleşecektir.

Seçim sayacı eşliğinde seçime kaç gün kaldı sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı seçimleri beş yılda bir yapılmaktadır.

Cumhurbaşkanı En Fazla Kaç Yıl Görev Yapar?

Cumhurbaşkanı seçimi kanunu gereği, en fazla iki dönem Cumhurbaşkanlığı yapabilmektedir. Ancak, Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilirse, mevcut Cumhurbaşkanı bir kez daha aday olabilmektedir.

Cumhurbaşkanlığı Seçimini Kazanmak İçin Yüzde Kaç Oy Gerekli?

Adayın, Cumhurbaşkanı seçilebilmesi için geçerli oyların salt çoğunluğunu alması gerekmektedir. Bu oran 2023 yılında, geçerli oyların yarısı + 1 oy şeklindedir.

Cumhurbaşkanı Seçimi Kaç Gün İçinde Yapılır?

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu bir gün içerisinde yapılmaktadır. Adaylardan herhangi birisinin salt çoğunluğu (yüzde 50 + 1 oy) elde edememesi halinde, birinci turda en yüksek oyu alan iki aday, YSK'nın belirleyeceği ileri bir tarihte, yine bir gün sürecek bir ikinci turda tekrar karşı karşıya gelecektir.

Cumhurbaşkanlığı Süresi Ne Zaman Değişti?

2007 Türkiye anayasa değişikliği referandumu sonucunda, Cumhurbaşkanlığı süresi değişmiştir. Daha öncesinde yedi yıl ve en fazla tek dönem şeklinde düzenlenen Cumhurbaşkanı seçim kanunu, bu referandumun ardından beş yıl ve en fazla iki dönem olacak şekilde değiştirilmiştir.