00gün
saat
dakika
saniye
Yerel Seçimler Ne Zaman:31 Mart 2024, Pazar
Bu sayfada yer alan geri sayım hatalı olabilmektedir. Doğrulama için lütfen resmi web sitesini ziyaret ediniz.

Seçim Ne Zaman?

2024 Türkiye yerel seçimleri, planlanan tarih olan 31 Mart 2024'te yapılacaktır.

Seçim sayacı kullanarak belediye seçimlerine kaç gün kaldığını takip edebilirsiniz.

Seçim Sayacı Nedir?

Seçim sayacı, yerel seçimlere ne kadar süre kaldığını gün, saat ve dakika olarak gösteren bir araçtır. Seçim sayacını kullanarak 2024 Türkiye belediye seçimlerine kaç gün kaldığını takip edebilirsiniz.

Seçim Sayacı Ne İşe Yarar?

Seçim sayacı, seçim sürecinin takip edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Seçim sayacı ile seçime kaç gün kaldı sorusuna cevap bulabildiğiniz gibi, tam olarak seçime ne kadar kaldığını da gün, saat, dakika ve saniye türünde görebilirsiniz.

Seçim Saat Kaçta?

Türkiye'de 2023 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında oy verme süreci 08.00 - 17.00 saatleri arasında gerçekleşmiştir. Yerel seçimler için de aynı durum geçerli olacak olursa, seçim saat kaçta başlıyor veya oy verme işlemi saat kaçta başlıyor sorusunun cevabı tüm Türkiye için saat 08.00 olacaktır.

Seçim Süreci Nasıl İşleyecek?

Seçim günü, seçmenler sabahın erken saatlerinde oy verme sürecine katılarak, kendilerine ait seçim bölgelerindeki oy verme yerlerinde oylarını kullanabileceklerdir.

Oy kullanmak için seçmenlerin yanlarında kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, pasaport) bulundurması gerekmektedir. Oy verme işlemi sırasında, seçmenlerin cep telefonu ve fotoğraf makinesi gibi görüntü ve ses kaydedici cihazlarla sandık alanına girmesi yasaktır.

Saat 17.00'de oy kullanma işlemi sona erecek ve sandıkların sayımına başlanacaktır. Oy sayım işlemi, sandık başkanı ve sandık kurulu üyelerinin gözetiminde gerçekleştirilecektir. Oy sayım sürecinde siyasi parti temsilcileri ve bağımsız gözlemciler de sandık başında bulunarak süreci takip edebilirler.

Oy sayımının ardından, Yüksek Seçim Kurulu (YSK), resmi olmayan sonuçları açıklamaya başlayacaktır. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte, seçime katılan partiler ve adaylar sonuçlara göre değerlendirmelerde bulunacak ve sonuçlara göre yeni döneme hazırlık sürecine geçilecektir.

Seçim Sayacı