00gün
saat
dakika
saniye
Seçimler En Geç Ne Zaman:7 Mayıs 2028, Pazar
Bu sayfadaki geri sayım aracı tahmini bir tarihe göre çalışmaktadır. Resmi açıklamaların ardından sayfa, kesin tarihe göre güncellenecektir.

Seçim Ne Zaman?

Bir sonraki Türkiye genel seçimleri en geç 7 Mayıs 2028'te gerçekleşecektir.

Seçim sayacı kullanarak genel seçimlere tahmini olarak kaç gün kaldığını takip edebilirsiniz.

Seçim Sayacı Nedir?

Seçim sayacı, bir sonraki seçime ne kadar süre kaldığını gün, saat ve dakika olarak gösteren bir araçtır. Seçim sayacını kullanarak bir sonraki Türkiye seçimlerine kaç gün kaldığını takip edebilirsiniz.

Seçim Sayacı Ne İşe Yarar?

Seçim sayacı, seçim sürecinin takip edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Seçim sayacı ile seçime kaç gün kaldı sorusuna cevap bulabildiğiniz gibi, tam olarak seçime ne kadar kaldığını da gün, saat, dakika ve saniye türünde görebilirsiniz.

Seçim Süreci Nasıl İşleyecek?

Seçim günü, seçmenler sabahın erken saatlerinde oy verme sürecine katılarak, kendilerine ait seçim bölgelerindeki oy verme yerlerinde oylarını kullanabileceklerdir.

Oy kullanmak için seçmenlerin yanlarında kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, pasaport) bulundurması gerekmektedir. Oy verme işlemi sırasında, seçmenlerin cep telefonu ve fotoğraf makinesi gibi görüntü ve ses kaydedici cihazlarla sandık alanına girmesi yasaktır.

Saat 17.00'de oy kullanma işlemi sona erecek ve sandıkların sayımına başlanacaktır. Oy sayım işlemi, sandık başkanı ve sandık kurulu üyelerinin gözetiminde gerçekleştirilecektir. Oy sayım sürecinde siyasi parti temsilcileri ve bağımsız gözlemciler de sandık başında bulunarak süreci takip edebilirler.

Oy sayımının ardından, Yüksek Seçim Kurulu (YSK), resmi olmayan sonuçları açıklamaya başlayacaktır. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte, seçime katılan partiler ve adaylar sonuçlara göre değerlendirmelerde bulunacak ve sonuçlara göre yeni döneme hazırlık sürecine geçilecektir.

Seçim Sayacı