Seçim Sayacı 2023

Seçimler Ne Zaman?

0

Gün

0

Saat

0

Dakika

0

Saniye

Bu sayfadaki geri sayım aracı, tahmini bir tarihe göre çalışmaktadır. Resmi açıklamaların ardından sayfa, kesin sınav tarihine göre güncellenecektir.

Seçimler Ne Zaman?

2023 Türkiye genel seçimlerinin hangi gün gerçekleşeceği henüz belli değildir. Ancak, seçimler en geç 18 Haziran 2023 tarihinde gerçekleşecektir. Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimi de 2023 Türkiye genel seçimleri ile aynı günde gerçekleşecektir. Seçim sayacı eşliğinde seçim tarihine kaç gün kaldığını anlık olarak takip edebilirsiniz.

Z Kuşağının 2023 Seçimlerindeki Rolü

Z kuşağı toplum hayatının her alanında olduğu gibi seçimlerde de belirleyici rol oynayacak. Parti yönetimlerine daha genç adayları yerleştiren siyasetçiler, söylemlerini de gençleri etkileyecek şekilde güncelliyor.

Geçmiş dönemlere nazaran daha esnek bir bakış açısına sahip gençleri en çok düşündüren konuların başındaysa iş, aş ve gelecek kaygısı yer alıyor. Seçim sayacı ile sadece vatandaşlar değil partiler de hazırlıklarını tamamlayabilirler. Seçim tarihinin netleşmesiyle beraber gün ve saat bazında yapılacak takiple seçim öncesi yeni taktikler geliştirilebilir.

Seçim tarihi aynı zamanda tatil planı yapanlar için de son derece önemli bir detaydır. Hakkı olan oyu kullanmak isteyenler seçim tarihinde ikamet ettikleri yerde kalarak toplumsal sorumluluklarını da yerine getirebilirler.

Partiler Dijital Dönüşümle Z Kuşağını Etkilemeye Çalışıyor

2000'den sonra doğanlar Z kuşağı olarak tanımlanıyor. 2023 seçimlerinde ilk defa oy kullanacak seçmek sayısı en az 7 milyon. Dijital Dönüşüm stratejisini devreye sokarak gençleri etkilemeye çalışan partiler, bulundukları vaatlerle de gençlerin ilgisini çekmeyi hedefliyor.

Yapılan araştırmalara göre 2023 yılında yapılacak seçimlerde gençlerin kararlarını nasıl verecekleri seçim öncesi süreçte belirgin hal alacak.

Kendilerini hiçbir alanda tek tip görmeyen Z kuşağı, evrensel değerlere olan bağlılıklarıyla dikkat çekiyor. Siyasetin alışılmış dili olan buyurganlık, dikte edici ve sert söylemler gençlerin mevcut durumdan daha da uzaklaşmasına neden oluyor.

Genç Seçmenler Seçim Sonucunu Değiştirebilir mi?

Erken seçim kararı çıkacak mı tartışmaları sürerken yaklaşan 2023 seçimleri için partiler ufak ufak hazırlanmaya başladılar. Kısa zamanda çok fazla sayıda seçmene ulaşmak için yeni nesil teknolojilerden alınan destek, gençlerin de ilgisini çekiyor.

Aynı zamanda bir iletişim sanatı olan siyaset yapanlar, doğru ve etkili bir dil kullanarak mesajlarını hedef kitlelerine ulaştırabilirler.

Her zaman olduğu gibi bu seçimlere de damgasını vuracak "Karasız" ve "Değişken" seçmenler, Z kuşağının tercihleriyle buluşarak sonuçlara nasıl etki edecek? Bu sorunun cevabını almak için seçim sayacı ile sadece seçim tarihine odaklanabilirsiniz.