Zamanlayıcı Nedir?

Zamanlayıcı temel olarak zamanın belirli bir kısmını ölçmek için kullanılan bir saat çeşidi olarak tanımlanabilir. İsmi farklı olsa da kronometre de zamanlayıcılar arasına girer. Öte yandan zamanlayıcılar belirli bir sürede (örneğin 5 dakika) geriye sayarken kronometreler saymaya sıfırdan başlar ve ileri gider.

Tarihten örnek vermek gerekirse önceden belirttiğimiz gibi kum saatlerini ve buna ek olarak su saatlerini gösterebiliriz. Su saatlerinin M.Ö. 16. yüzyıl civarında icat edildiği düşünülüyor. Su saatini kullanan ilk medeniyetler ise Babil, Hindistan, Antik Mısır ve Çin olarak sıralanabilir. Kum saatleri ise 8. yüzyılda Avrupalı bir papaz tarafından icat edilmiştir.

Zamanlayıcı Ne İşe Yarar?

Zamanlayıcı insanların saniye, dakika, saat, gün ve hatta ay gibi zaman dilimlerini takip etmelerini sağlar. Saatten farkı o an içinde bulunulan saat, dakika ve saniye yerine 10 saniye, 4 saat, 3 ay gibi önceden belirlenmiş süreleri ölçmesidir. Yemek yaparken pişirme süresini takip etmek, ders çalışmak için sayaç olarak kullanmak veya mola sürenizi kontrol altında tutmak için zamanlayıcılardan yararlanabilirsiniz.

Online Zamanlayıcı Nedir?

Değişen ve gelişen dünyamızda her şey gibi zamanlayıcılar da dijitalleşti. Artık akıllı telefonunuza veya bilgisayarınıza zamanlayıcı indirebilirsiniz. Fakat cihazınıza herhangi bir indirme yapmak istemiyor olabilirsiniz. O zaman daha hızlı ve kolay bir alternatif olarak online zamanlayıcı kullanmanızı öneririz. Online zamanlayıcı sizin yerinize istediğiniz süreyi tutar ve zamanı verimli kullanmanızı sağlayarak size yardımcı olur.

Online Zamanlayıcı Nasıl Kullanılır?

Sitemizden online zamanlayıcıyı kullanmak oldukça basit. Tek yapmanız gereken saat, dakika ve saniye için verilen kutucuklara istediğiniz süreyi girmek ve "Başlat" butonuna tıklamak. Online zamanlayıcı sıfıra ulaştıktan sonra sizi sesli bir şekilde uyaracak ve zamanın dolduğunu haber verecek.