00:00
📍İstanbul

Türkiye saati, Türkiye'de geçerli olan, Türkiye Cumhuriyeti tarafından kullanılan saattir. Bu sayfada Türkiye'de saat kaç veya İstanbul'da saat kaç sorularına cevap bulabilirsiniz.

Türkiye Hangi Saat Diliminde?

Türkiye GMT+3 saat dilimini kullanan ülkeler arasında yeralmaktadır. 2016 yılına kadar Türkiye'de yaz-kış saati uygulaması yapıldığı için, kış aylarına girişte GMT +2 saat dilimine geçilmekteydi. Ancak 2016 yılı itibarıyla yaz-kış saati uygulamasından vazgeçilmiş ve yıl boyu ülkenin en doğusundan (Iğdır) geçen GMT+3'ün Türkiye saat dilimi olarak kullanılmasına karar verilmiştir.

Türkiye ile Aynı Saat Diliminde Yer Alan Ülkeler

Türkiye ile beraber GMT+3 saat diliminde yer alan diğer ülkeler; Irak, Etiyopya, Tanzanya, Madagaskar, Kuveyt, Batı Rusya, Yemen, Somali, Sudan, Cibuti, Beyaz Rusya, Suudi Arabistan, Kenya, Uganda ve Katar'dır.

Türkiye ile Saat Farkı Olan Ülkeler

GMT+3 saat dilimini kullanmayan ülkeler ile Türkiye arasında saat farkı bulunmaktadır:

  • Almanya: Yazın Almanya saati, Türkiye saatinden 1 saat geride; kışın ise 2 saat geridedir.
  • Azerbaycan: Türkiye saati, Azerbaycan saatinden 1 saat geridedir.
  • Güney Kore: Güney Kore saati, Türkiye saatinden 6 saat ileridedir.
  • İngiltere: Yazın İngiltere saati, Türkiye saatinden 2 saat geride; kışın ise 3 saat geridedir.
  • İspanya: Yazın İspanya saati, Türkiye saatinden 1 saat geride; kışın ise 2 saat geridedir.

Türkiye ve diğer ülkeler arasındaki saat farklarını merak ediyorsanız, sizin için hazırladığımız dünya saatleri listesine göz atabilir, aradığınız bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye'de Gündüzken Geceyi Yaşayan Ülkeler Hangileri?

Yeni Zelanda, Japonya, Avustralya, Güney Kore ve Papua Yeni Gine gibi ülkeler ile Türkiye arasında büyük saat farkı vardır. Bu nedenle bu coğrafyalarda gece yaşanırken, ülkemizde gündüz yaşanmaktadır. Yurt dışı saatleri hakkında merak ettiğiniz herşeye, sitemizde yer alan ülke saatleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

Türkiye'de Saatler Geri Alınıyor Mu?

Türkiye, 2016 yılına kadar, ülkenin saatlerini ilkbaharda bir saat ileri, sonbaharda bir saat geri alan yaz saati uygulamasına devam etmiştir. Ancak, 2016'dan sonra Türkiye'de yaz saati uygulamasına son verilmiştir. Bu nedenle Türkiye'deki zaman tüm yıl boyunca sabittir.

Türk Saati Nedir?

Türk saati, 1927 yılına kadar saatleri gün batımı ile senkronize etme yöntemini ifade eden, Güneş tam battığında saatin 12 olduğu saatlere verilen isimdir. Aynı zamanda alaturka saat olarak da bilinen bu saatlerin doğru çalışması için, düzenli aralıklarla saatin ayarlanması gerektiğinden, 1927'den sonra kullanımlarına son verilmiştir.