YKS Sayacı - YKS Sayaç 2022 - YKS Geri Sayım

YKS'ye Kaç Gün Kaldı?

0

Gün

0

Saat

0

Dakika

0

Saniye

Tweet Tam Ekran

YKS: 18 Haziran 2022, Cumartesi

Bu sayfada yer alan geri sayım hatalı olabilmektedir. Doğrulama için lütfen resmi web sitesini ziyaret ediniz.

YKS Nedir?

Üniversite giriş sınavı olarak bilinen YKS, uzun adıyla Yükseköğretim Kurumları Sınavı demektir. TYT (Temel Yeterlilik Testi), AYT (Alan Yeterlilik Testi) ve YDT (Yabancı Dil Testi) olmak üzere 3 oturumdan oluşan bu sınav için TYT; 2 yıllık önlisans bölümleri için yeterli olmaktadır. 4 yıllık lisans bölümlerini tercih edecek olan adaylar için ise TYT barajını geçmek zorunlu olup, AYT ya da YDT olmak üzere diğer bir sınava girerek lisans bölümleri tercih edilebilmektedir.

YKS'ye hazırlanırken doğru ve etkili çalışmak, zamanı verimli kullanmak gibi kavramlar rakiplerinizden sıyrılmanız için oldukça faydalı olacaktır. YKS sayacı takibi yapmak da başlangıç için akıllıca bir çözüm olabilir!

YKS'ye Kimler Girebilir?

YKS'ye ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında olanlar veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar girebilir.

YKS Kaç Sorudan Oluşur?

YKS, üç oturumdan oluşmaktadır. YKS oturumlarından olan TYT'de 120 soru, AYT'de 160 soru ve YDT'de 80 soru bulunmaktadır.

YKS Süresi Ne Kadardır?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda adaylara TYT'de 120 soru için 135 dakika, AYT'de 160 soru için 180 dakika, YDT'de 80 soru için 120 dakika süre verilmektedir. Sınav anında doğru zaman yönetimi oldukça önemlidir. Sınav anında yapacağınız zaman yönetimini sınava çalışırken de tüm sene boyunca uygulamak için bir YKS sayacı takip etmek akıllıca olacaktır.

YKS 2022 Ne Zaman?

  • Yükseköğretim Kurumları Sınavı 1. Oturum (TYT): 18 Haziran 2022
  • Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2. Oturum (AYT): 19 Haziran 2022
  • Yükseköğretim Kurumları Sınavı 3. Oturum (YDT): 19 Haziran 2022