2023 DGS Sayacı - DGS Geri Sayım - DGS Ne Zaman?

DGS'ye Kaç Gün Kaldı?

0

Gün

0

Saat

0

Dakika

0

Saniye

TweetTam Ekran

Bu sayfadaki geri sayım aracı tahmini bir tarihe göre çalışmaktadır. Resmi açıklamaların ardından sayfa, kesin tarihe göre güncellenecektir.

Geleceği Belirleyen Sınavlara Nasıl Hazırlanılır?

Birkaç saat süren sınavlar çoğumuzun geleceğini belirler. Dönüm noktası niteliği taşıyan DGS yani "Dikey Geçiş Sınavı" özel ve disiplinli bir çalışmayla istenen başarıyla sonuçlanabilir. Bu yıl sınav ne zaman diye düşünüyorsanız DGS sayacı ile sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

Emekler Kadar Şansın da Önemli Olduğu Sınavlar

Yeterli, doğru, planlı ve disiplinli bir sınav hazırlığı şansla buluştuğu zaman başarı kaçınılmazdır. Heyecanını dengeleyebilenler için sınav stresi son bulurken heyecanına yenik düşenler için stresli yıllar bir ömür devam edebilir. Üniversite sınavında 4 yıllık bir okul yerine 2 yıllık bir okula yerleşenler şanslarını DGS ile tekrar deneyebilirler.

DGS her yıl ÖSYM tarafından Temmuz veya Ağustos aylarında düzenlenir. Sözel ve sayısal içeriklerle adayın becerileri ölçülür.

  • 60 Matematik ve
  • 60 Türkçe sorusundan oluşan DGS'de, süre 2 saat 30 dakikadır.

Önceki yıllarda çıkan soruların tekrarı çözülerek pratiklik kazanılabilir. DGS tercih işlemleri sınavdan hemen sonra yapılmaktadır. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte adaylar hep hayalini kurdukları okulların kapısından öğrenci olarak girmeye hak kazanabilirler.

DGS Adayları Sınava Nasıl Hazırlanmalıdır?

Düzenli ve disiplinli bir çalışmayla sınavdan istenen sonuç alınabilir. Adayların en çok merak ettikleri soruların başında sınava kalan sürede hazırlanabilecek miyimin cevabı gelir. Bu aşamada DGS sayacı hayat kurtarıcıdır. Sınav öncesi tekrar edilecek konular, okunacak kitaplar ve çözülecek örnek sorular için doğru bir çalışma planı yapılarak başarı elde edilebilir.

  • Başarılı bir sınav sonucu sadece iyi bir çalışma planıyla gelmez.
  • Doğru yapılmış bir zaman yönetimi de akademik başarının temel anahtarıdır.

Örnek DSG Çalışma Programı

Örnek bir çalışma takviminde hedefleri baştan koymak gerekir. Bir deneme sınavı çözerek eksikler değerlendirilmeli ve yoğunlaşacak konular sıraya alınmalıdır. Konu anlatımlı bir kitap satın alarak işe başlanabilir. Her konu tekrarının ardından ilgili soruları çözerek edinilen bilgiler pekiştirilmelidir.

Çalışmalar boyunca alınacak kısa notlar zamanı doğru kullanmak için gereklidir. Haftanın her gününe özel olarak hazırlanacak çalışma programında;

  • Konu tekrarı
  • Soru çözümleri
  • Türkçe-Matematik-Geometri üniteleri uygun saatlere yerleştirilebilir.

DGS sayacı sayesinde sınava kaç gün kaldığı düzenli olarak kontrol edilebilir. Saat, zamanlayıcı, kronometre ve alarm özellikleriyle fark yaratan hizmetlerle sınav tarihine kadar herkes için eşit dağıtılan zamanı en verimli şekilde kullanabilirsiniz.