00:00
📍Berlin

Orta Avrupa Standart Saati, Almanya tarafından kullanılan saattir. Bu sayfada Almanya'da saat kaç ve Berlin'de saat kaç sorularına yanıt bulabilirsiniz.

Almanya Hangi Saat Diliminde Yer Alır?

Almanya, UTC+2 saat dilimini kullanan ülkeler arasında yer alır. Almanya bu saat dilimini 1980 yılından beri yılın büyük kısmında kullanmaktadır. Kış aylarında ise güneş ışığından faydalanabilmek için UTC+1 saatine geçiş yapmaktadır. Bu zamanlarda kullanılan saat, 1 saat geriye alınır.

Almanya Türkiye Saat Farkı Kaç?

Almanya, her yıl Ekim ayının son pazar günü kış saati uygulamasına geçiş yapar. Bu geçişle birlikte, Almanya'nın saatleri UTC+1 zaman dilimine ayarlanır. Bu durum, Ekim ayının son pazar gününden itibaren Türkiye'nin iki saat gerisinde yer almasına neden olur, çünkü Türkiye saati UTC+3 zaman dilimindedir.

Mart ayının son pazar günü, Almanya yaz saati uygulamasına geçiş yaparak saatlerini UTC+2'ye ayarlar ve bu tarihten itibaren Türkiye ile arasındaki saat farkı tekrar bir saate düşer.

Almanya ile Aynı Zaman Diliminde Bulunan Ülkeler

Almanya ile beraber Orta Avrupa yaz saatini kullanan ülkeler arasında; Arnavutluk, Andorra, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Çekya, Macaristan, İtalya, Lüksemburg, Fas, Karadağ ve Malta gibi ülkeler yer alır.

Almanya ile Saat Farkı Olan Ülkeler Hangileridir?

Orta Avrupa yaz saatini kullanmayan ülkelerle Almanya arasında saat farkı söz konusudur. Almanya ile arasında 1 saat fark olan ülkeler aşağıdaki gibidir:

  • İrlanda (1 saat geri)
  • İngiltere (1 saat geri)
  • İzlanda (1 saat geri)
  • Güney Afrika (1 saat ileri)
  • Mısır (1 saat ileri)

Almanya Gündüzken Geceyi Yaşayan Ülkeler Hangileridir?

Amerika ve Kanada gibi ülkeler arasında Almanya ile büyük bir saat farkı bulunmaktadır. Bu ülkelerde gece yaşanırken Almanya gündüz saatlerini yaşamaktadır.